Seura juhli kauden päättäjäisiä
5.11.2019 8:07 Uutiset / Pääsivusto

Jami Särkiojasta vuoden nuori pelaaja

FC Ylivieskan joukkueet pelajineen, toimihenkilöineen ja kannustajineen kerääntyivät 30.10. juhlimaan perinteisiä seuran kauden päättäjäisiä Ravikeskus Keskisen katsomorakennukseen. Ilmassa oli tuttuun tapaan juhlan tuntua mutta samalla myös rentoutta ja riemua. Tänä vuonna merkittävän panoksen juhlalle toi juontajan rooliin hienosti vetänyt Juho Alasuutari, joka itsekin kertoi junnu-urallaan istuneensa käyneensä läpi useat seuran päättäjäiset. Vaikka Alasuutari sanoi jännittävänsä vieläkin enemmän juontajan rooliaan, sitä ei todellakaan hänen tekemisestään huomannut.

Illan ohjelma käynnistyi seuran varapuheenjohtaja Matti Santapakan juhlapuheella. Siinä hän toi esille kauden urheilulliset hienot tulokset, hyvällä tasolla pysyneet pelaajamäärät sekä Palloliiton alueuudistuksen tarjoamat mahdollisuudet FC Ylivieskalle. Lisäksi Santapakka tervehti ilolla liikuntalautakunnan päätöstä tekonurmen valoista. Valot lisäävät vuoden päästä syksyllä reilusti harjoittelumahdollisuuksia. Juhlapuheen jälkeen jaettiin kausimitalit jokaiselle kauden aikana koossa olleelle ryhmälle lähtien prinsessafutiksesta ja jalkapalloleikkikoulusta jpäättyen edustusjoukkueeseen. Jokainen joukkue nousi lavalla oman toivebiisinsä soidessa, pelaajat esiteltiin yleisölle ja käytiin läpi ryhmän kauden kohokohdat. Lisäksi juontaja piti joukkueet hereillä kysymällä jokaiselta jonkin joukkueeseen, jalkapalloon tai tilanteeseen sopivan kysymyksen :-)

Kausimitalien jaon jälkeen oli vuorossa pienimuotinen yllätysnumero. Ylivieskasta maailmalle ponnistanut Ville Saxman nimittäin kertoi videotervehdyksen kautta tunnelmistaan KuPS:n riveissä reilua viikkoa aiemmin saavuttaneensa SM-kullan tiimoilta; lisäksi Saxman muistutti junioreita ahkeran harjoittelun merkityksestä! Ville on todellakin hyvä esikuva, sillä miehen saavutukset ovat huimat: neljä SM-mitalia kruununa tämänvuotinen kulta, Suomen Cupin voitto sekä tietenkin 268 Veikkausliigaottelua, joissa mies on iskenyt 22 maalia.

Tämän jälkeen jaettiin piirisarjamitalit kauden aikana aluesarjassa pelanneille 04- ja 06-pojille. Ensimmäinen voitti piirinmestaruuskultaa ollen samalla P15-ikäluokan aluesarjan viides. Jälkimmäinen sai piirinmestaruushopeaa sijoittuen P13-ikäluokan alkuesarjassa neljänneksi - vain Puolen Suomen Liigassa pelannut Jaro oli Keski-Pohjanmaan piirin joukkueista edellä. Sitten oli edessä junnupelaajien eniten odottama osuus eli ketkä palkitaan mistäkin joukkueesta kauden pelaajana, kehittyneimpänä pelaajana, taistelijana, Fairplay -pelaajana sekä ahkerimpana harjoittelijana. Palkitut saivat lavalle mennessään upeaa kannustusta niin omalta kuin muiltakin joukkueilta. Ja palkintoja kannettiin ylpeydellä takaisin omalle paikalle palatessa. Kaikkien päättäjäisissä palkittujen nimet ovat oheisessa listassa: https://www.fcylivieska.fi/materiaalipankki/?download=17870

Illan viimeinen osuus oli perinteisten erikoispalkintojen jako. Vuoden nuori pelaaja palkitaan vuosittain kiertopalkinnolla eli kultaisella kengällä. Päättyneen kauden osalta palkinnon sai upean debyyttikauden miesten edustusjoukkueessa pelannut 2002 -ikäluokkaa oleva Jami Särkioja. Pelaaja luuti läpi kauden vahvasti edarin puolutuslinjassa ja kantoi loppukaudesta myös kapteeninnauhaa! Vuoden valmentajana palkittiin hienosti 06- ja 07-poikia sekä maalivahtiryhmiä vetänyt Cristian Pandelescu, vuoden joukkueenjohtajana edustusjoukkueen eteen vuosi puurtanut Sami Hautakoski, vuoden huoltajana edustusjoukkueen tuki ja turva Kari Saari, vuoden yhteistyökumppanina Prisma Ylivieska, vuoden futisperheenä Kukkolan perhe, vuoden jalkapallotekona syyskuussa järjestetty tyttöfutistapahtuma sekä vuoden joukkueena Neloseen vakuuttavasti ja ylivoimaisesti marssinut edustusjoukkue.

Näin päätettiin FC Ylivieskan seurahistorian kolmas kausi. Mutta ei hätää, uusi on jo alkamassa eli moni joukkue on jo aloittanut talvikauden harjoituksensa. Kiitokset kaikille päättäjäisiin osallistuneille ja tsemppiä uuteen kauteen!
   
Lisää uutisia
FC Ylivieska
«  Marraskuu   »
Kategoriat