Ylivieskalainen jalkapallo palasi mitalikantaan Kaleva Cupissa
24.8.2020 15:57 Uutiset / Pääsivusto

08-pojat kolmanneksi huikean tasaisessa turnauksessa

Ylivieskan joukkueet ovat perinteisesti osallistuneet D12 -ikäluokan mestaruusturnaukseen Kaleva Cupiin lehden Kalajokilaakson levikealueen edustajana. Itse turnaus on todella kova, sillä siinä on vuosittain mukana ikäluokan Pohjois-Suomen ehdoton kärki. Ylivieskaan Kaleva Cupista on sen yli 30-vuotisen historian aikana saatu yksi turnausvoitto vuonna 1992, viimeisimmästä mitalisijasta oli kuitenkin ennen viime viikonloppua vierähtänyt jo yli vuosikymmen (2009).

Tänä vuonna edustusvuorossa olivat seuran 2008-syntyneet pojat, jonka ringissä on kaikkiaan 30 pelaajaa ja joukkue on ollut kasassa jo 7 vuotta. Kaleva Cupiin osallistuttiin käytännön syistä kapeammalla 13 pelaajan ryhmällä. Alkulohkossaan pojat kaatoivat FC Raahen 5-0, TP-47:n 3-2 ja Sarkkirannan Ajaxin 1-0. Ainoa tappio tuli niukasti 2-1 OLS Sinistä vastaan. Pojat etenivät siten lohkokakkosena välieriin, joissa vastaan tuli toisen lohkon ykkönen RoPS. Tiukka ottelu päättyi lopulta rovaniemeläisten niukkaan 1-0 voittoon. Siten FC Ylivieska lähti metsästämään mitalia pronssiotteluun. Siinä pojat kaatoivat riemukkaasti OLS Keltaisen lukemin 1-0 ja katkaisivat ylivieskalaisjoukkueiden yli kymmenvuotisen mitalittoman putken turnauksessa. Ykkössijan otti tänä vuonna OLS Sininen kaadettuaan finaalissa RoPS:n 4-0.

FC Ylivieskan joukkue sai turnauksessa erityisen paljon tunnustusta pelitavasta, asenteesta, urheilullisuudesta sekä hyvin organisoidusta valmennuksesta, mitkä mahdollistivat upean tuloksen joukkueen ensimmäisessä todella merkittävässä kilpatason turnauksessa. Joukkueesta valittiin turnauksen tähtikentälliseen keskikenttäpelaajaksi Niilo Nikula ja maalivahdiksi Benjamin Peltola. Lisäkuvia pronssiottelusta sanomalehti Kalevan verkkosivuilla.

Viikonloppuna ylivieskalaista osaamista nähtiin myös toisaalla. 06-pojat olivat mukana Comets Cupissa Jyväskylässä ja toivat sieltä mukanaan myös pronssiset mitalit. Pojat etenivät alkulohkonsa voittajana välieriin kaadettuaan lauantai-illan ratkaisevassa ottelussa FC Inter Sinimustan hienon taistelun jälkeen. Sunnuntain välierässä hävittiin niukasti 1-0 FC Reippaalle. Pronssiottelussa pojat kaatoivat TPV Punaisen suvereenin esityksen jälkeen. FC Reipas vei lopulta turnauksen ykkössijan kaadettuaan finaalissa rankkareissa KPV:n. 06-poikien turnauskuva alla.

Sekä Oulussa että Jyväskylässä nähtiin seuran molemmilta joukkueilta erinomaista jalkapalloa pelitavan pohjautuessa vahvaan syöttöpeliin, kollektiiviseen joukkuepelaamiseen ja hurjaan taistelutahtoon. Oleellista on, että omaan tekemiseen ja vahvuuksiin uskalletaan nojata kovissakin otteluissa. Pikavoittojen sijasta tavoitellaan tuloksia pidemmällä aikajänteellä, mikä on sekä joukkueen että pelaajien kehittämisen kantava periaate.   
Lisää uutisia
FC Ylivieska
«  Marraskuu   »
Kategoriat