FC Ylivieskalle paikka Kolmoseen!
Julkaistu: 11.01.2022 00.00

FC Ylivieskalle paikka Kolmoseen!

Jos viime kausi päättyi nuoren ylivieskalaisjoukkueen pettymykseen nousun ratkaisseessa Nelosen päätöspelissä, toi tammikuu tullessaan äärimmäisen iloisen yllätyksen. Palloliitto nimittäin tarjos FC Ylivieskalla Kolmosen paikkaa täydennysmenettelyn kautta ja tähän tilaisuuteen päätettiin tarttua.

Useisiin sarjaportaisiin vaikuttaneen ketjureaktion käynnisti Rovaniemen Palloseuran päätös luopua Ykkösen sarjapaikastaan. Lopulta tämä avasi siis paikan sarjaporrasta ylempänä FC Ylivieskan edustusjoukkueelle. Joukkueen taustaorganisaatio totesi Kolmosen sopivan haastavaksi ja urheilulliseksi sarjatasoksi. Se mahdollistaa entistä paremmin seuran strategian mukaisen pelaajakehityksen tarjoten junioreille tavoitteen, johon pyrkiä ja jonka kautta on mahdollista ponnistaa jopa kohti suurempia pelikenttiä ja stadioneita.

Tulevaan Kolmosen kauteen Läntisen alueen C-lohkossa lähdetään nuorella seuran omista kasvateista koostuvalla joukkueella, täydennettynä muutamalla lähialueen pelaajalla. Joukkue on harjoitellut yhdessä jo marraskuusta lähtien neljä kertaa viikossa koronarajoitusten puitteissa puoliksi Kalajoen Hiekkasärkät Areenalla ja Taanilan koulun salissa Ylivieskassa. Joukkueen valmennuksesta alkavalla kaudella vastaavat kokeneet Marko Myllykangas ja Jari Ristiluoma, jotka siirtyivät edustukseen B-poikien peräsimestä. Dragan Pejic siirtyi puolestaan toiseen suuntaan ottaen vastuulleen B-poikien valmennuksen. Näin mahdollistetaan jatkossakin nuorten pelaajien laadukas kehitysympäristö sekä edustusjoukkueeseen ulottuva pelaajapolku. Yhteistyö joukkueiden välillä jatkuu siis erittäin tiiviinä ja uusia nuoria pelaajia nähdään varmasti miesten peleissä myös ensi kaudella.