Uusi kausi ja kentät kutsuvat!
B-ja C-tytöt 08-10Julkaistu: 15.04.2024 21.51

Uusi kausi ja kentät kutsuvat!

Piiiitkä talvi alkaa olla taputeltu, ja vihdoinkin ollaan kevään sekä uuden kauden kynnyksellä! Joukkueessamme pelaa tällä hetkellä 27 tyttöä: 13 "kymppiä", 10 "ysiä", 2 "kasia" sekä 2 2011 -syntynyttä tyttöä. Alueellista yhteistyötä tehdään edelleen, sillä Ylivieskan lisäksi pelaajia on mukana myös Oulaisista, Haapajärveltä, Sievistä, Kalajoelta sekä Nivalasta. Valmennuksesta vastaavat luottotiimi Sini Hemmilä, Jori Saarela sekä Mika Hemmilä. Joukkueenjohtajana toimii Marko Jussila ja huoltajana Maija Huuha.

Tällä kaudella tulemme pelaamaan kahta sarjaa - T18 Pohjoisen kakkosta sekä T15 Lännen kakkosta. Lisäksi osa tytöistä pelaa myös muissa joukkueissa. Yhteistyötä tehdään oman seuran lisäksi sekä lännen että pohjoisen suuntaan GBK/ FC Ylivieska yj:n ja ONS-09 yj:n kanssa.

10 -tytöistä Amelia Jussila, Ella Kummala, Iina Alatalo, Julia Jokitalo, Minea Törmikoski, Natalia Huuha ja Veera Saarela ovat mukana GBK/FC Ylivieska yj:ssa, joka pelaa T14 Pohjoista Liigaa. Iida Oksanen tarvittaessa auttaa liigapeleissä ja hänellä on myös kaksoisedustus OuHun 2011 -tyttöihin.

09 -tytöistä Emma Häivälä, Martta Kukkola, Sanni Niemelä, Sara Reinikainen ja Säde Hemmilä pelaavat puolestaan ONS yj:ssa T15 Liiga Pohjoista sekä valtakunnallista T18 Ykköstä.

08 -tytöistä Emma Mattila pelaa FC Ylivieskan naisten edustuksessa Lännen Naisten kolmosta. Vastaavasti naisten joukkueesta kymmenkunta 06-08 -syntynyttä pelaajaa tuovat tarvittaessa joukkueeseemme lisäresurssia T18 Pohjoisen Kakkosen peleihin.

Pelaajakehitystä silmällä pitäen kauden tavoitteena on mahdollistaa kaikille motivoituneille pelaajille riittävästi haastavia ja kehittäviä pelejä. Ja niitä tuleekin olemaan ainakin kevätkierroksella paljon! Tämä luo omat haasteensa peli- ja treenikalenterin suunnitteluun ja vaatii valmennukselta melkoista palapelin pyörittelyä, jotta pelaajaresurssit riittävät ja jotta myös tarvittava lepo ja palautuminen mahdollistuu nuorille urheilijoille.

Pelit käynnistyvät joukkueemme osalta tulevana torstaina 18.4 Oulussa T18 kakkosen pelissä ONS/4 vastaan.

Toivotaan kaikille peli-iloa ja onnistumisia tulevaan jalkapallokesään! Tervetuloa kesän mittaan kentän laidoille kannustamaan!

#futisonparastapaikanpäällä #keltainentunne

Joukkueemme tukijoina jatkaa tälläkin kaudella E.T LISTAT, HERRFORS, POHJANMAAN KIINTEISTÖTEKNIIKKA, YLIVIESKAN VESIOSUUSKUNTA, BEST GLASS sekä K -CITYMARKET YLIVIESKA. Suuret kiitokset jälleen kaikille tukijoillemme!